Ako pracuje náš imunitný systém?

Odpoveď:

Imunitný systém je komplexný systém mnohých rôznych typov buniek a tkanív, ktoré nás chránia pred organizmami a látkami, ktoré nám môžu spôsobiť ochorenie. Medzi votrelcov patria baktérie, vírusy či plesne a často sa o nich hovorí ako o patogénoch. Ak je náš organizmus „napadnutý“, imunitný systém bude reagovať  imunitnou odpoveďou – protiútokom.

Imunitný systém sa skladá z dvoch častí: vrodeného a adaptívneho imunitného systému.

Imunitný systém, ktorý funguje normálne, je schopný rozlišovať medzi látkami a organizmami, ktoré sú pre nás prospešné, a vírusmi a baktériami, ktoré nám škodia. Niekedy však imunitný systém nie je schopný zistiť rozdiel medzi neohrozujúcimi organizmami, potravinami a naším vlastným telom a medzi nebezpečnými látkami. Ak je imunitný systém nadmerne stimulovaný a stáva sa agresívnym, naša tolerancia je oslabená. Potom sa u nás môžu vyvinúť alergie alebo autoimunitné ochorenia.

V prípade alergií náš imunitný systém napáda neškodné látky, ako sú peľ, prach, laktóza alebo lepok, a vytvára protilátky, ktoré spôsobujú alergické reakcie.

Autoimunitné ochorenia sa vyvíjajú, keď imunitný systém napáda vlastné bunky, tkanivá a orgány tela. Medzi takéto ochorenia patria cukrovka typu 1, artritída, celiakia, hypotyreóza, alopécia, psoriáza, Crohnova choroba, skleróza multiplex (SM) a ulcerózna kolitída.

Viac faktov o imunitnom systéme si prečítate tu.