Prečo je vitamín D dôležitý?
Prinášame vám niekoľko užitočných faktov o vitamíne D a o tom, prečo je dôležité získať dostatok vitamínu D každý deň.
Pravdepodobne ste počuli, že je dôležité prijímať dostatok vitamínu D, ale viete prečo?
Tu je niekoľko dôležitých otázok a odpovedí o tom, prečo by ste mali prijímať dostatok vitamínu D, aké sú odporúčané dávky, aké sú zdroje vitamínu D v strave a oveľa viac.
Čo sú vitamíny D?
Vitamíny D sú vlastne steroly a možno ich nájsť v niekoľkých formách. Dva prirodzene sa vyskytujúce vitamíny D sú vitamín D2 a vitamín D3.
Vitamíny, ktoré potrebujeme, môžeme rozdeliť do dvoch kategórií: vitamíny rozpustné vo vode, ako sú vitamín B a vitamín C, a vitamíny rozpustné v tukoch, ako sú vitamín D, vitamín A, vitamín E a vitamín K.
Rozdiely medzi vitamínmi rozpustnými vo vode a tými, ktoré sú rozpustné v tukoch, sú v tom, ako sa vitamíny vstrebávajú, transportujú, vylučujú a ukladajú v tele. Vitamíny rozpustné v tukoch sa vo všeobecnosti uchovávajú v tele dlhšie a zásoba vitamínu D sa môže v tele udržať i niekoľko mesiacov.
Prečo je vitamín D dôležitý pre vaše zdravie?
Vitamín D má v ľudskom organizme mnoho dôležitých úloh. Tu je niekoľko z nich:
- Vitamín D je nevyhnutný pre normálnu činnosť imunitného systému.
- Vstrebávanie vápnika a fosfátov z jedla, ktoré jete, si vyžaduje prísun a zásobu vitamínu D. Bez dostatočného prísunu vitamínu D nebudú mať vaše kosti a zuby dostatok vápnika a fosfátov, a to bez ohľadu na to, koľko mlieka vypijete alebo koľko syra zjete.
- Vitamín D stimuluje vývoj kostí, ktorý je nevyhnutný pre zníženie rizika osteoporózy.
- Dostatok vitamínu D je tiež potrebný pre normálne delenie buniek v tele.
Článok bude pokračovať po obrázku.
Aká je odporúčaná denná dávka vitamínu D?
Zdravotnícke orgány vo všeobecnosti odporúčajú dennú dávku od 10 mikrogramov pre dospelých a deti v závislosti od viacerých faktorov. Od veku 75 rokov by ste mali zvýšiť dávku od 20 mikrogramov vitamínu D denne v závislosti od viacerých faktorov.
Ak máte podozrenie na nedostatok vitamínu D, navštívte svojho lekára, aby vám urobil krvný test na stanovenie hodnoty vitamínu D vo vašom tele. Hodnota nižšia ako 50 sa považuje za nedostatok vitamínu D. Hodnota nižšia ako 25 naznačuje závažný nedostatok vitamínu D. Hodnota medzi 50 a 125 je v odporúčanom rozsahu.
Ako mám získať dostatok vitamínu D?
Keď je pokožka vystavená slnečnému žiareniu, produkuje vitamín D. Táto produkcia vitamínu D v tele je najúčinnejšia, keď sú slnko a UVB lúče najsilnejšie, zvyčajne v lete.
Slnečné lúče musia na pokožku tela dopadať v určitom uhle. Správny uhol je práve v dennej dobe, keď je slnko vo svojom najvyššom bode. Všeobecným pravidlom je, že tieň, ktorý vrháte, by mal byť kratší ako vy. Ak sedíte celý deň doma a ste vonku len ráno a večer, vaša pokožka nebude produkovať dostatok vitamínu D. Skúste obedovať vonku alebo sa počas pracovného dňa prechádzajte po slnku. Na výrobu potrebného množstva vitamínu D stačí iba 10 – 15 minút.
Poznámka: Pamätajte si, že tmavšia pigmentácia kože produkuje menej vitamínu D ako svetlejšia pokožka. To isté platí pre staršiu pleť.
Pre mnohých platí pravidlo, že slnko zabezpečuje dostatočnú produkciu vitamínu D v mesiacoch bez „r“, inými slovami, v máji, júni, júli a auguste. V mesiacoch s „r“, na jeseň a v zime, budete potrebovať extra vitamín D získaný zo svojej stravy, prípadne s pomocou výživového doplnku, ak vaša strava prirodzene neobsahuje dostatok vitamínu D.
Článok bude pokračovať po obrázku.
Aké potraviny by som mal jesť, aby som mal dostatok vitamínu D?
Tučné ryby, ako sú napríklad makrela, losos a sleď, obsahujú veľa vitamínu D. Dobrým zdrojom sú tiež ikry a rybia pečeň.
Ďalšími potravinami, ktoré obsahujú vitamín D, sú vajcia a margarín. Vitamín D bol pridaný do niektorých druhov potravín, napríklad do niektorých druhov mlieka v supermarketoch.
Kedy potrebujem doplnok s vitamínom D?
Ak je vaša strava nedostatočne nutrične vyvážená, môže byť potrebné doplniť vitamín D, a to najmä počas jesene a zimy, keď pokožka nemá dostatok slnka na produkciu vitamínu D.
Vyberaví jedáci, deti aj dospelí, ktorí nemajú radi ryby alebo rybie výrobky, môžu mať problém získať dostatok vitamínu D každý deň, preto by mohli oceniť práve prísun vitamínu D v podobe výživového doplnku. To isté platí pre tých, ktorí si nie sú istí, či prijímajú dostatok vitamínu D alebo či sú schopní získať ho dostatok z potravín, ktoré jedia.
Všetky výživové doplnky od nórskej spoločnosti Claricell® obsahujú okrem vitamínu D aj ďalšie prospešné živiny, ktoré podporujú normálnu funkciu imunitného systému u zdravých ľudí. To zahŕňa Wellmune® – beta-glukán.
Wellmune® je patentovaný a pochádza z pekárenských kvasníc. Účinky beta-glukánu patria medzi celosvetovo najlepšie zdokumentované prostredníctvom mnohých klinických štúdií.
Prečítajte si viac o Wellmune® beta-glukáne a imunitnom systéme tu.
Claricell® ponúka nasledujúce produkty: Claricell® Junior pre rast a vývoj detí, Claricell® Essential pre dospelých, Claricell® Active pre športovcov a aktívny životný štýl a Claricell® PerformX pre extra energiu.
Čo znamená mať zásobu vitamínu D?
V lete trávime viac času vonku na slnku a pokožka môže produkovať extra vitamín D. Tento prebytok vitamínu D sa ukladá do pečene a príde vhod počas tmavších jesenných a zimných mesiacov.
Napriek tomu telo stále potrebuje svoju dennú zásobu na udržanie hladiny vitamínu D v rámci odporúčaných hodnôt.
VIAC INFORMÁCIÍ: Takto funguje váš imunitný systém
Čo sa stane, keď telo nemá dostatok vitamínu D?
Najbežnejší vitamínový deficit na celom svete je práve nedostatok vitamínu D. Odhaduje sa, že v našej časti sveta až 40 percent dospelých nemá dostatok vitamínu D.
Príznaky nedostatku vitamínu D nie sú očividné na prvý pohľad. Nedostatok vitamínu D môže mať neurčité príznaky, ako sú únava, slabé imunitné reakcie alebo bolesti kĺbov a svalov.
U dospelých môže nedostatok vitamínu D viesť k osteoporóze, ktorá je bežná u starších ľudí. Osteoporóza sa môže vyskytnúť aj u oveľa mladších ľudí, čiastočne v dôsledku zlej stravy alebo choroby.
U dospelých s nedostatkom vitamínu D sa môže vyvinúť aj osteomalácia. V tomto prípade sú kosti postihnuté nedostatkom vápnika, čo má za následok bolesť a svalovú slabosť.
Nedostatok vitamínu D u detí môže v najhoršom prípade viesť ku krivici, čo je stav, ktorý môže spôsobiť abnormality kostry.
Článok bude pokračovať po obrázku.
Kto je najviac náchylný na nedostatok vitamínu D?
Niektorí ľudia sú náchylnejší na nedostatok vitamínu D ako ostatní.
U tých, ktorí trávia z nejakého dôvodu málo času vonku, sa môže vyvinúť nedostatok vitamínu D.
Starší ľudia produkujú menej vitamínu D v pokožke a často potrebujú dodatočný prísun vitamínu D zo svojej stravy a z doplnkov.
Ľudia s tmavšou pigmentáciou kože, a teda aj menšou produkciou vitamínu D, môžu mať úžitok aj z ďalších zdrojov.
Dojčatám od 4 mesiacov sa odporúča podávať doplnky vitamínu D.
Ľudia s nadváhou by mali byť obzvlášť opatrní, aby mali dostatok vitamínu D. Keďže je vitamín uložený v tukovom tkanive, nie je tak ľahko dostupný zvyšku tela, preto je často potrebná väčšia denná dávka vitamínu D.
Choroby, ktoré postihujú črevá, pečeň alebo obličky, tiež zabránia adekvátnemu príjmu vitamínu D z potravy.
Nedostatok vitamínu D sa môže vyskytnúť aj u vegánov a vegetariánov, ktorí nejedia ryby.
Môžem mať príliš veľa vitamínu D?
Áno, môžete. Vzhľadom na to, že sa vitamín D ukladá v tele priebežne, môže sa nahromadiť pri nadmernom príjme.
Medzi príznaky predávkovania vitamínom D patria strata chuti do jedla, nevoľnosť, vracanie a hnačka. Môžu byť postihnuté obličky a u niektorých sa vyvinú obličkové kamene. Tiež môže dôjsť k hromadeniu vápnika v tele.
Zdroje: Norwegian Health Informatics, Norwegian Directorate of Health, Store medisinske leksikon, forskning.no, Vitusapotek, Norsk legehåndbok.