Prečo je vitamín D dôležitý?

Prinášame vám niekoľko užitočných faktov o vitamíne D a o tom, prečo je dôležité získať dostatok vitamínu D každý deň.

Pravdepodobne ste počuli, že je dôležité prijímať dostatok vitamínu D, ale viete prečo?

Tu je niekoľko dôležitých otázok a odpovedí o tom, prečo by ste mali prijímať dostatok vitamínu D, aké sú odporúčané dávky, aké sú zdroje vitamínu D v strave a oveľa viac.

Čo sú vitamíny D?

Vitamíny D sú vlastne steroly a možno ich nájsť v niekoľkých formách. Dva prirodzene sa vyskytujúce vitamíny D sú vitamín D2 a vitamín D3.

Vitamíny, ktoré potrebujeme, môžeme rozdeliť do dvoch kategórií: vitamíny rozpustné vo vode, ako sú vitamín B a vitamín C, a vitamíny rozpustné v tukoch, ako sú vitamín D, vitamín A, vitamín E a vitamín K.

Rozdiely medzi vitamínmi rozpustnými vo vode a tými, ktoré sú rozpustné v tukoch, sú v tom, ako sa vitamíny vstrebávajú, transportujú, vylučujú a ukladajú v tele. Vitamíny rozpustné v tukoch sa vo všeobecnosti uchovávajú v tele dlhšie a zásoba vitamínu D sa môže v tele udržať i niekoľko mesiacov.

Prečo je vitamín D dôležitý pre vaše zdravie?

Vitamín D má v ľudskom organizme mnoho dôležitých úloh. Tu je niekoľko z nich:

  • Vitamín D je nevyhnutný pre normálnu činnosť imunitného systému.
  • Vstrebávanie vápnika a fosfátov z jedla, ktoré jete, si vyžaduje prísun a zásobu vitamínu D. Bez dostatočného prísunu vitamínu D nebudú mať vaše kosti a zuby dostatok vápnika a fosfátov, a to bez ohľadu na to, koľko mlieka vypijete alebo koľko syra zjete.
  • Vitamín D stimuluje vývoj kostí, ktorý je nevyhnutný pre zníženie rizika osteoporózy.
  • Dostatok vitamínu D je tiež potrebný pre normálne delenie buniek v tele.

Článok bude pokračovať po obrázku.

POTREBUJETE HO VIAC: Množstvo vitamínu D, ktoré potrebujete, sa v priebehu rokov zmení v závislosti od vašej životnej situácie.(Foto: Getty Images)

Aká je odporúčaná denná dávka vitamínu D?

Zdravotnícke orgány vo všeobecnosti odporúčajú dennú dávku od 10 mikrogramov pre dospelých a deti v závislosti od viacerých faktorov. Od veku 75 rokov by ste mali zvýšiť dávku od 20 mikrogramov vitamínu D denne v závislosti od viacerých faktorov.

Ak máte podozrenie na nedostatok vitamínu D, navštívte svojho lekára, aby vám urobil krvný test na stanovenie hodnoty vitamínu D vo vašom tele. Hodnota nižšia ako 50 sa považuje za nedostatok vitamínu D. Hodnota nižšia ako 25 naznačuje závažný nedostatok vitamínu D. Hodnota medzi 50 a 125 je v odporúčanom rozsahu.

Ako mám získať dostatok vitamínu D?

Keď je pokožka vystavená slnečnému žiareniu, produkuje vitamín D. Táto produkcia vitamínu D v tele je najúčinnejšia, keď sú slnko a UVB lúče najsilnejšie, zvyčajne v lete.

Slnečné lúče musia na pokožku tela dopadať v určitom uhle. Správny uhol je práve v dennej dobe, keď je slnko vo svojom najvyššom bode. Všeobecným pravidlom je, že tieň, ktorý vrháte, by mal byť kratší ako vy. Ak sedíte celý deň doma a ste vonku len ráno a večer, vaša pokožka nebude produkovať dostatok vitamínu D. Skúste obedovať vonku alebo sa počas pracovného dňa prechádzajte po slnku. Na výrobu potrebného množstva vitamínu D stačí iba 10 – 15 minút.

Poznámka: Pamätajte si, že tmavšia pigmentácia kože produkuje menej vitamínu D ako svetlejšia pokožka. To isté platí pre staršiu pleť.

Pre mnohých platí pravidlo, že slnko zabezpečuje dostatočnú produkciu vitamínu D v mesiacoch bez „r“, inými slovami, v máji, júni, júli a auguste. V mesiacoch s „r“, na jeseň a v zime, budete potrebovať extra vitamín D získaný zo svojej stravy, prípadne s pomocou výživového doplnku, ak vaša strava prirodzene neobsahuje dostatok vitamínu D.

Článok bude pokračovať po obrázku.

Dobrá zásoba vitamínu D: Ak budete jesť dostatok mastných rýb, vaše telo získa veľa vitamínu D. (Foto: Getty Images)

Aké potraviny by som mal jesť, aby som mal dostatok vitamínu D?

Tučné ryby, ako sú napríklad makrela, losos a sleď, obsahujú veľa vitamínu D. Dobrým zdrojom sú tiež ikry a rybia pečeň.

Ďalšími potravinami, ktoré obsahujú vitamín D, sú vajcia a margarín. Vitamín D bol pridaný do niektorých druhov potravín, napríklad do niektorých druhov mlieka v supermarketoch.

Kedy potrebujem doplnok s vitamínom D?

Ak je vaša strava nedostatočne nutrične vyvážená, môže byť potrebné doplniť vitamín D, a to najmä počas jesene a zimy, keď pokožka nemá dostatok slnka na produkciu vitamínu D.

Vyberaví jedáci, deti aj dospelí, ktorí nemajú radi ryby alebo rybie výrobky, môžu mať problém získať dostatok vitamínu D každý deň, preto by mohli oceniť práve prísun vitamínu D v podobe výživového doplnku. To isté platí pre tých, ktorí si nie sú istí, či prijímajú dostatok vitamínu D alebo či sú schopní získať ho dostatok z potravín, ktoré jedia.

Všetky výživové doplnky od nórskej spoločnosti Claricell® obsahujú okrem vitamínu D aj ďalšie prospešné živiny, ktoré podporujú normálnu funkciu imunitného systému u zdravých ľudí. To zahŕňa Wellmune® – beta-glukán.

Wellmune® je patentovaný a pochádza z pekárenských kvasníc. Účinky beta-glukánu patria medzi celosvetovo najlepšie zdokumentované prostredníctvom mnohých klinických štúdií.

Prečítajte si viac o Wellmune® beta-glukáne a imunitnom systéme tu.

Claricell® ponúka nasledujúce produkty: Claricell® Junior pre rast a vývoj detí, Claricell® Essential pre dospelých,  Claricell® Active pre športovcov a aktívny životný štýl a Claricell® PerformX pre extra energiu.

Čo znamená mať zásobu vitamínu D?

V lete trávime viac času vonku na slnku a pokožka môže produkovať extra vitamín D. Tento prebytok vitamínu D sa ukladá do pečene a príde vhod počas tmavších jesenných a zimných mesiacov.

Napriek tomu telo stále potrebuje svoju dennú zásobu na udržanie hladiny vitamínu D v rámci odporúčaných hodnôt.

VIAC INFORMÁCIÍ: Takto funguje váš imunitný systém

Čo sa stane, keď telo nemá dostatok vitamínu D?

Najbežnejší vitamínový deficit na celom svete je práve nedostatok vitamínu D. Odhaduje sa, že v našej časti sveta až 40 percent dospelých nemá dostatok vitamínu D.

Príznaky nedostatku vitamínu D nie sú očividné na prvý pohľad. Nedostatok vitamínu D môže mať neurčité príznaky, ako sú únava, slabé imunitné reakcie alebo bolesti kĺbov a svalov.

U dospelých môže nedostatok vitamínu D viesť k osteoporóze, ktorá je bežná u starších ľudí. Osteoporóza sa môže vyskytnúť aj u oveľa mladších ľudí, čiastočne v dôsledku zlej stravy alebo choroby.

U dospelých s nedostatkom vitamínu D sa môže vyvinúť aj osteomalácia. V tomto prípade sú kosti postihnuté nedostatkom vápnika, čo má za následok bolesť a svalovú slabosť.

Nedostatok vitamínu D u detí môže v najhoršom prípade viesť ku krivici, čo je stav, ktorý môže spôsobiť abnormality kostry.

Článok bude pokračovať po obrázku.

 NECHCEM TO! Deti, ktoré sú vyberavé a nemajú rady ryby, môžu mať prospech z výživového doplnku počas jesenných a zimných mesiacov. (foto: Getty Images)

Kto je najviac náchylný na nedostatok vitamínu D?

Niektorí ľudia sú náchylnejší na nedostatok vitamínu D ako ostatní.

U tých, ktorí trávia z nejakého dôvodu málo času vonku, sa môže vyvinúť nedostatok vitamínu D.

Starší ľudia produkujú menej vitamínu D v pokožke a často potrebujú dodatočný prísun vitamínu D zo svojej stravy a z doplnkov.

Ľudia s tmavšou pigmentáciou kože, a teda aj menšou produkciou vitamínu D, môžu mať úžitok aj z ďalších zdrojov.

Dojčatám od 4 mesiacov sa odporúča podávať doplnky vitamínu D.

Ľudia s nadváhou by mali byť obzvlášť opatrní, aby mali dostatok vitamínu D. Keďže je vitamín uložený v tukovom tkanive, nie je tak ľahko dostupný zvyšku tela, preto je často potrebná väčšia denná dávka vitamínu D.

Choroby, ktoré postihujú črevá, pečeň alebo obličky, tiež zabránia adekvátnemu príjmu vitamínu D z potravy.

Nedostatok vitamínu D sa môže vyskytnúť aj u vegánov a vegetariánov, ktorí nejedia ryby.

Môžem mať príliš veľa vitamínu D?

Áno, môžete. Vzhľadom na to, že sa vitamín D ukladá v tele priebežne, môže sa nahromadiť pri nadmernom príjme.

Medzi príznaky predávkovania vitamínom D patria strata chuti do jedla, nevoľnosť, vracanie a hnačka. Môžu byť postihnuté obličky a u niektorých sa vyvinú obličkové kamene. Tiež môže dôjsť k hromadeniu vápnika v tele.

 

Zdroje: Norwegian Health Informatics, Norwegian Directorate of Health, Store medisinske leksikon, forskning.no, Vitusapotek, Norsk legehåndbok.